Bu yıl kış saatine geçilmemesi şikayet konusu oldu.

Saatler yeniden geri mi alınıyor?

Gün ağarmadan okula giden öğrenciler, bu durumdan endişe eden veliler ve karanlıkta işe başlamaktan dolayı motivasyonlarının düştüğünü söyleyen çalışanlar hükümetin kararını yeniden gözden geçirmesi için kampanya başlattı.


Resmi Gazete ’de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştı.

Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ’nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması ” ibaresi de yürürlükten kaldırılmıştı.

Böylece bu yıl 30 Ekim'de kış saati uygulamasına geçilmedi. Hava saat 08.00 civarında tam olarak aydınlanıyor. Bu durumdan en okula giden çocuklar ve erken işbaşı yapmak zorunda olan çalışanlar şikayetçi.

SAATLER NEDEN GERİ ALINIYORDU?


Başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülke yaz saati ve kış saati uygulamasını kullanıyor. Bunun birincil sebebi elektrik tasarrufu sağlamaktı.

TWITTER'DA KAMPANYA BAŞLATILDI

Veliler, çocukların karanlıkta servise binmesinden ya da okula gitmek için toplu taşıma kullanmasından endişeli. Çalışanlar da iş motivasyonlarının düştüğünden yakınıyor.

Hükümet uygulamanın kalmasında kararlı. Vatandaş ise özellikle sosyal medyada saatlerin yeniden 1 saat geri alınması için kampanya yapmaya başladı.

Twitter'da #Saatler1SaatGeriAlınsın etiketi Türkiye gündeminde 1 numaraya oturdu. Konuyla ilgili onbinlerce tweet atıldı.

 

 

 İŞTE O TWEETLERDEN BAZILARI: 

Gelecekte bugünleri ülke karanlığa bürünmüştü diye anlatırken mecaz yapmayacağız. Gece okula giden çocuklara yazık #Saatler1SaatGeriAlınsın

Enerji tasarrufuyduya amaç; saat 6:00 kalkıp 8:00 e kadar ışık yakıyoruz..hani tasarruf.#Saatler1SaatGeriAlınsın

Hava kararmadan evde ol diye öğütlediğim çocuğumu hava aydınlanmadan okula yolluyorum... #Saatler1SaatGeriAlınsın

Sabah karanlıkta yürümek kadar korkunç bir şey olamaz, insanın sabahı aydınlık olmalı.Saatler 1 saat geri alınsın.
#Saatler1SaatGeriAlınsın

Ülkenin bütün düzeni bozuldu , gündüzle gece şaştı resmen #Saatler1SaatGeriAlınsın

Çocuklar sabah karanlıkta okula gidiyor. Lütfen; #Saatler1SaatGeriAlınsın

Özellikle öğrenciler için istiyorum bunu. Kör karanlık ve bu çocuklar için son derece tehlikeli.#Saatler1SaatGeriAlınsın

Millet gece çalışıyor gündüz ücreti alıyor, ya #Saatler1SaatGeriAlınsın yada gece mesaisi ücreti verilsin

Çocuğum kör karanlıkta kalkıp okula gidiyor! #Saatler1SaatGeriAlınsın

Saatlerin alınmaması sonucu sabah namazı cemaati fazlasıyla arttı. Elektrikten tasarruf, ibadetlerde çoğalma var.
#Saatler1SaatGeriAlınsın

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)
Facebook Yorumları