“İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.” AlbertEinstein

Faydası değil zararı görülen  kısa veya uzun vadede can sıkıcı olandır.  Zayıflıktan doğmaktadır. İstenmeyeni istemek isteneni de istememeyi getirmektedir.

Çevremize  bakarsak zayıf ahlakta  kötülük gün yüzüne çıkmaktadır. İnsanınkarşılaşmak istemediği bir durumdur.

Olumsuzlanan bir değerdir kötülük. Pragmatik(kısa vade faydacılık)  davranışlargenellikle kötülüğü doğurmaktadır.

Yoksunluk durumudur. Acıyı duyabilenvarlığın incitilmesidir. Zihin tarafından kavranılmaktadır. Duygular tarafındanhissedilmektedir.

Acı vermeye  yatkın olmak kötülüğü getirmektedir. Sel, fırtına,deprem doğadan kaynaklanan oluşumlar ve işkence, tecavüz , soykırım gibi davranışlarise insanın insan tarafından  zarargörerek olumsuz etkilenmesidir.

Bencilliğin de kör halidir. Güzeluykuyu kabusa çevirmektedir.Yüzün gülmemesidir Arsızlık, vahşet zalimliğigetirmektedir.

Üzüntüyle beraber ruh kirliliğinitaşımaktadır. Mutsuzluğun, tatminsizliğin, yetersizliğin adımlarıdır.

Kötülük yapan insanda aşağılıkkompleksi vardır ve bu şekilde kendini yüceltme duygusunu yaşar. Kötülük birnevi tatmindir bazı ruhlar için.

Zavalılığın en yaygın ve organizeşeklidir . Bencilliğe karşı olmayı,  empatiyi içersinde barındırmamaktadır.

Kin beslemeyi içine almaktadır.  İnsanınkendi zayıflığına tutsak oluşudur. İnsanın gereksinimlerini, dileklerini kabuletmemeyi  getirmektedir.Kötülerin kalbi taştandır ve herkesi kendileri gibi sanmaktadırlar.

Aslında, kötü olmayanları güçsüz görüp bir şekildeonları cezalandırma içgüdüsü de taşır kötüler. Böylece de kendilerini bir üstseviyede tutarak tatmin duygusu yaşarlar.

Adaletsizliği getirirler, demokrasidüşmanlığı, insanlık, bilgi ve bilim düşmanlığı,kadına düşmanlık ve doğa  düşmanlığı yaratırlar. Özellikle hayvanlarayapılan kötülükler tam bir vahşettir.

İçten pazarlıklı olmaktır. Kötülükintikam arzusuyla beslenmektedir.  Eksikle beslenmektedir. Can yakmaktadır. Bencilliğin, sömürünün, vicdansızlığın  dünyanın her hücresine yayılmasıdır.

Acımasızlık ve zülümün yer etmesidir,kanıksanmasıdır. Işığın sevilmemesidir. Çocukların dövülmesi hayvanların dacanının yanmasıdır.

Gücü içersinde barındırmaktadır. Saflıkve iyilik göz ardı edilmektedir. Asmak ve kesmektir. Kendince güçsüz ve acizgördüğü, gücünün yettiği her şeye zarar vermektir kötülük...

Bıçak sırtında yürümenin adıdır. Öğretmedenbaşarı ölçülmeye kalkılmasıdır. Yönetimde gevşek davranarak sınırlarınkorunmasıdır. Öğretmeden  infazın yapılmasıdır.

Kapitalizminde insan odaklı olmaması  siyasetinpratiğini de  kötülük üzerine inşaetmektedir.

Egemenlikmodern iktidar teknikleriyle kötülüğü sıradanlaştırarak yeniden üretmektedir.

Sermayemülkiyetinin insanlara kazandırdığı davranış kodlamasından kaynaklanmaktadır.

Nefret,iftira, kutuplaştırma, ayrıştırma, yolsuzluklar, insan hakları ihlalleri, yargıyamaddi manevi müdahale, hile medyaya, sanata baskı, fişleme, yasaklamak. Korku,endişevermek kaba ve kırıcı olmak ve çevreyi ihmal etmektir.

Hayvanlaraeziyeti, borç alıp ödememeyi, dostlara kazığı da barındırır. Kurnaz ve sinsidirve sürükleyen de fitnedir. 

İlericiliğigeri gidişle  tehdit etmektedir. Kullanılması da karın boşluğuna indirilen bir yumrağabenzemektedir.

Yıkımı içersine alan  unsurdur.Yenidenkurma gereğini duymamaktadır. Sebep ve sonuç mantığını red etmektedir vesıkıcıdır. Kayıtsızlık hali ve kısır döngüdürkötülük.

Cehalet,lümpenlik arsızlık ,bozulmayı da beraberinde getirmektedir. Hayal kırıklıklarıetken olmaktadır. Kötülük masum gösterilmemelidir..

Kötülüğüiyiye dönüştürmek insanlığın borcudur. Kötülük, onca gücüne kuvvetine rağmen dayanışmanınönünde duramamaktadır.

Kötülük dinsel öğreti içinde deolduğu için kanıksanmış ve kabul görür bir hale gelmiştir.

Dünyada “iyiler” ve “şeytana uymuş kötüler” olduğusöylenerek kabahati de kendini savunma şansı olmayan manevi bir varlığayüklemek işlerine gelebilmektedir  insanların. Cezasını da nasıl olsa bir başkadünyada görecektir kötülük...

Buna inanan insan toplulukları her telden kötülüklesavaşmak yerine işin kolayına kaçıp her şeyi tanrıya havale eder halegetirilmektedir.

Özgür Karakaya

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)
Facebook Yorumları