İzmir Dernekler Müdürlüğünü taşındığı yeni yerinde ziyaret eden AK Parti 24.Dönem İzmir milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar merkezi (BASAM) Başkanı Rifat Sait, Sivil Toplu Kuruluşlarının (STK’ların) bulundukları illerde toplumun özeti ve nabzı olduklarını söyledi. İzmir Dernekler müdürü Turgay Şen ile görüşen Sait, İzmir’deki dernekler hakkında bilgiler aldı.

İzmir’deki dernek sayısı 6 Bini geçti

Rifat Sait, sayıları 6 Bini geçen dernek sayısı ile İzmir’in STK zengini olduğunu söyledi. Bu sayının bile az olduğunu belirten Sait, İsviçre’nin nüfusu 8 milyon, ancak İsviçre’de toplam 25 milyon dernek üyesi var, yani İsviçre’de her kişi ortalama 3 Derneğe üye diyerek, derneklere üyelikleri teşvik etmeliyiz, dedi. İzmir’de 22 tane kamu yararına dernek hizmet veriyor, diyen Sait, toplam 6 Bin dernek içinde sadece 22 tanesinin kamu yararına dernek olmasının az olduğunu belirtti. İzmir nüfusunun üçte birini Balkan göçmenleri oluşturuyor diyen Sait, İzmir’de toplam 61 Balkan Derneği hizmet veriyor, bu rakam İzmir’deki toplam dernek sayısının % 1’idir, dedi.

Dernekler müdürlüğünün imkânlarından ücretsiz yararlanacaklar

BASAM Başkanı Sait, İzmir Dernekler müdürlüğünün yeni yerinin İzmir’deki derneklerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum, tüm STK üyeleri Dernekler müdürlüğünü ziyaret edip istişarelerde bulunabilirler, Dernekler müdürlüğümüzün sağladığı imkânlardan yararlanabilirler, dedi. Yeni Dernekler müdürlüğünde 50 kişilik küçük bir konferans salonu olduğunu, burada konferans için teknik donanımın imkânlarının sunulduğunu ifade eden Sait, Derneklerimiz bu salondan ücretsiz yararlanabilirler dedi. Sait, yeni dernekler müdürlüğünde “Dernekler Bilgi merkezi” nin de oluşturulduğunu belirterek buradaki bilgisayarlar ve internetten de ücretsiz istifade edilebileceğini söyledi.

Yeni yılda STK’lar için projeler ve hibe destekler geliyor

Dernekler müdürü Turgay Şen’den bilgi alan Sait, Ocak 2017 ile birlikte Derneklerimiz için projeler duyurulacak, isteyen derneklerimiz bu hibe projeleri hazırlayıp çeşitli desteklerden yararlanabilecekler, dedi. Derneklerimizin bu proje duyurularını iyi takip etmelerini istiyoruz diyen Sait, aralarında Avrupa Birliği, STK’ların güçlendirilmesi ve çeşitli Kültürel projeler mevcut olacak, bu projelerin hazırlanabilmesi için Dernekler müdürlüğümüzde derneklerimize ücretsiz eğitimler de verilecek, dedi.

İzmir’deki FETO Dernekleri

Rifat Sait, İzmir’de maalesef FETO derneklerinin de olduğunu hatırlatarak, bunlar çok sıkı bir şekilde araştırılıyor, tespit edilenler kapatıldı, üyeleri hakkında işlem yapılıyor, dedi. Sait, FETO derneklerinin birçok projeden destek aldıkları tespit edildi, bunlara özellikle ve bilerek destek verenler hakkında yasal işlemler yapılacak, dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)
Facebook Yorumları